Forum MediaCentrum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Studenckie Radio Żak na 88,4 i 89,2 :)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum MediaCentrum Strona Główna -> Co słychać w eterze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
E12




Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 22:09, 13 Cze 2007    Temat postu: Studenckie Radio Żak na 88,4 i 89,2 :)

Wygląda na to że mamy nowe prążki. Tym razem sieje Żaku na 88,4 i 89,2. 88,4 odbieram trochę słabiej z uwagi na dobry sygnał Maryji na 88,3 z Kutna. Do Politechniki Łódzkiej skąd nadaje Żak mam około 4 km.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dagon
Gość






PostWysłany: Wto 9:45, 18 Gru 2007    Temat postu:

sprostowanie. Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej nadaje niezmiennie od lat na 88,8 MHz

zak lodz pl

pl wikipedia org /wiki/Radio_%C5%BBak

adresy połącz kropkami

Polecam
Powrót do góry
Lukasz
Administrator



Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tomaszów Maz.

PostWysłany: Wto 21:23, 18 Gru 2007    Temat postu:

Autor tematu zapewne bardzo dobrze o tym wie. Napisał wyraźnie "prążki" czyli dodatkowe częstotliwości, na których słychac Żaka. Jest to zwykle powodem źle zestrojonego nadajnika.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Gość






PostWysłany: Śro 18:49, 06 Lut 2008    Temat postu: Prążki ?

Stary ten wątek, ale właśnie na niego trafiłem i się ubawiłem. Coś bredzicie Panowie chyba ? Niby czym sprawdzacie te prążki ??? Radiem z ukaefem, za przeproszeniem ? Wiecie jak się oblicza interferencje chociaż i skąd się biorą takie odbiory ? Dla wyjaśnienia - większość nadajników UKF-FM posiada jedynie *niestrojone* filtry dolnoprzepustowe.
Powrót do góry
Lukasz
Administrator



Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tomaszów Maz.

PostWysłany: Śro 21:09, 06 Lut 2008    Temat postu:

Lustrzanki są zwykle co 10,7MHz lub wielokrotność tej częstotliwości, a także jej połowe czyli około 5,35 MHz. Żak, radio Łódź czy do niedawna pokazują, że pojawiają się też one na innych częstotliwościach w pobliżu właściwej: Radio Łódź 99,2 na: 98,1, 99,75- sygnał dolatuje do Tomaszowa! czy jeszcze do niedawana nadajnik VOXu śmiecący na 100,00 i 100,75 MHz. Jak widac teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką panie Januszu Smile . Podobnie jest w przypadku ŻAKa jak napisał wyżej E12.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Gość






PostWysłany: Śro 10:58, 12 Mar 2008    Temat postu: Prążki, lustrzanki i inne.

Oj panowie, panowie. Mieszacie pojęcia i snujecie nie poparte niczym teorie. Częstotliwość "lustrzana" jest tylko JEDNA. Różni się od głównej 2-krotnością częstotliwości pośredniej odbiornika (zwykle 2x10,7 MHz) i nie ma nic wspólnego z jakością nadajników, czy "sianiem", o którym tu tak mądrze piszecie. Wynika jedynie ze słabej selektywności rezonatorów LC w odbiorniku. Dokładniej ich tłumienia w paśmie oddalonym o tę właśnie 2-krotność. Prawie każdy odbiornik ma heterodynę pracującą powyżej częstości odbieranej, zatem typowy odbiornik może sobie słabo radzić z tłumieniem częstotliwości :
- 121,8 MHz w przypadku odbioru VOX-a (100,4),
- 110,2 MHz w przypadku odbioru Żaka (88,Cool,
- 120,6 MHz w przypadku odbioru Radia Łódź (99,2).
Te oddalone o np. 400 kHz "prążki" wskazują ewidentnie na silne sygnały, ale wcale nie na wymienianych przez Was częstotliwościach. To zwyczajny efekt przesterowania toru odbiornika, w skrajnym przypadku można usłyszeć nawet nałożone sygnały kilku stacji na siebie. Jeśli nie znacie tego efektu to zapraszam do centrum Łodzi, w okolice nadajników, a jeszcze lepiej w okolice elektrociepłowni EC4. Więcej - te częstotliwości również dają się wyliczyć bez wielkiego problemu. Przy okazji polecam poczytanie najpierw o tych sprawach, a potem pisanie na forach. Do pomiarów "czystości" widmowej nie stosuje się odbiorników radiofonicznych, tylko analizatory widma, w tym przemiatające automatycznie pasmo, alarmujące w przypadku naruszenia parametrów itd. Wygooglajcie sobie np. firmy Rode&Schwarz, Wavetek czy choćby Agilent. Miłej lektury Wink
Powrót do góry
Lukasz
Administrator



Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tomaszów Maz.

PostWysłany: Śro 14:30, 12 Mar 2008    Temat postu:

Więc proszę mi wytłumaczyć jakim "cudem"? pojawił się ostatnio bardzo silny sygnał radia Łodź na 99,75 czyli 0,55 MHz od częstotliowści właściwej (a odbierałem to na wysokiej klasy tunerze w Tomaszowie, czyli ponad 40 km od łódzkiego komina)? Napisałem w tej sprawie do PSNu i bardzo szybko usuneli tą usterkę i nie ma już śladu po RŁ w tym miejscu. Okazuje się, że jednak jest to możliwe? Podobna sytuacja miała jakiś czas temu z radiem VOX FM, które na dużym obszarze woj. łódzkiego grało też na 100,05 MHz? Nie wierzę, że jak Pan napisał np. kolega miał dodatkowego VOX'a pod Opocznem bo miał "typowy odbiornik, który sobie słabo radził z tłumieniem częstotliwości". Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janusz
Gość






PostWysłany: Śro 13:19, 19 Mar 2008    Temat postu:

Różnica pomiędzy VOX-em, Żakiem i większością innych stacji lokalnych a pozostałymi stacjami nadającymi z komina EC4 z nadajników PSN-u jest dość zasadnicza - tam jest JEDEN duży wspólny system antenowy nadający m.in. programy Radia Łódź czy RMF-u. Sprawa jest więc tam bardziej skomplikowana, bo w przypadku np. niedużego uszkodzenia w systemie antenowym (a jest on wieloantenowy), odbite mogą powodować nawet trudne do zauważenia na nadajnikach podwyższenia fali odbitej, bo stanowić to będzie mały przyrost w porównaniu ze stałą odbitą przy tak dużym systemie. To tylko jeden z powodów dla których tam akurat łatwo o takie problemy. W przypadku pozostałych stacji, systemy antenowe są znacznie prostsze, w większości przypadków współpracujące z jednym tylko nadajnikiem, zatem w przypadku awarii, łatwo ją zauważyć, nie ma również prawdopodobieństwa wpływania jednego nadajnika na inny, a tylko wtedy mogłyby TAM (a nie w odbiorniku) powstawać dodatkowe "produkty" na ZBLIŻONYCH częstotliwościach (nie mówimy tu o np. harmonicznych, bo to inna kwestia). To tak bardzo w skrócie.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum MediaCentrum Strona Główna -> Co słychać w eterze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin